Sprzęt wędkarski, jakiego posiadanie powinien rozpatrzyć każdy początkujący wędkarz

Wędkarstwo to sport dla każdego. Bez znaczenia jest wiek, płeć a tym bardziej wygląd. Bezkonkurencyjne dla rekreacji i wypoczynku, doskonałe dla sportu i współzawodnictwa. Podczas zawodów jest bardzo nieprzewidywalna, należy być szczęściarzem, żeby zapewnić sobie dobre łowisko.

Wędkarstwo wymaga tylko pozwolenia od regionalnego koła wędkarskiego, a ten musi podchodzić pod Polski Związek Wędkarski. Nie możemy, tak po prostu wziąć wędkę, przejść się nad rzekę i zacząć łowić. Liczebności ryb są rzetelnie monitorowane, a ich łowienie bez zaświadczeń jest traktowane jak kłusownictwo. Uzyskanie tego typu pozwolenia nie jest ciężkie, stąd opłaca się chwilę przemęczyć, by następnie nie narażać się na problemy z prawem.

Wędkarstwo

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowym sprzętem każdego wędkarza jest linka lub zobacz też Sklep zoologiczny online plecionki wędkarskie, które powoli wypierają to pierwsze. Są solidniejsze, posiadają zróżnicowaną fakturę i lepiej się takimi rzuca. W dodatku, przynęty gumowe są dedykowane do różnych form wędkarskich, dzięki czemu możemy wybrać taką linkę, która sprawdzi się najlepiej na planowanej wyprawie.

Wędkowanie ma wiele różnorodnych odmian, a nieomalże każda z nich wymaga innego osprzętowienia. Na przykład, wędki feederowe są korzystniejsze na rzeki, ale wędki picker są znacznie odpowiedniejsze do wód stojących. Przy wędkowaniu spinningowym, bardzo ważną rolę odgrywa wysokiej jakości kołowrotek, jaki przecież w tej metodzie ciągle się obraca. Do wędkowania z muchą, należy mieć właściwe przynęty. Każdy rodzaj wędkowanie ma swój dedykowany sprzęt, jakiego użycie zagwarantuje większy sukces, niż gdyby stosowało się sprzęt dostępny w sklepie nie branżowym, słabej jakości.

Szczęśliwie, nie trzeba zaopatrywać się we wszelkie wyprodukowane wędki. Jeżeli jesteśmy zatwardziałymi wędkarzami, a do tego łowimy ryby raczej w swoim regionie, trzeba dokładnie rozważyć, który osprzęt najlepiej się dla nas przyda. Czy jeziora w naszym regionie są duże? Czy posiadamy dostęp do wód płynących, na których warto oraz można wędkować? Wtedy wystarczą wędki feederowe, które mimo że dedykowane na rzeki, nadają się też do większych jezior, gdyż zapewniają daleki zarzut. Być może mamy tylko małe jeziorka i będziemy wędkować jedynie z brzegu – osprzęt do wędkarstwa muchowego na pewno wystarczy.

Jak praktycznie każdy sport, wędkarstwo również nie jest niedrogie. Dobrej jakości osprzęt zawsze ma wysoką cenę, ale bez właściwego osprzętu nasze wyniki nie będą jednocześnie dobre.