Jak wygląda proces polowania? Jak regulowana jest kwestia odstrzału zwierzyny? Co warto wiedzieć w tym temacie?

Zgodnie z prawem łowieckim, polowanie to tropienie, ściganie oraz strzelanie do konkretnej zwierzyny. Takie polowanie powinno odbywać się ściśle z odgórnie zaplanowanymi zasadami. Najważniejszym celem podczas polowania jest wejście w posiadanie zwierzyny, która w dalszej kolejności trafia na stół myśliwego lub do sprzedaży. Tam jest odsprzedawana, a koło łowieckie tym sposobem zdobywa środki finansowe.

fotografia - zdjęcia

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
zdjęcia - panorama

Autor: Robin
Źródło: http://www.flickr.com

Polowanie to jednak nie jedynie pozyskiwanie mięsa, to przede wszystkim sterowanie populacją zwierząt oraz zyskiwanie zdrowych oraz dobrze rozwiniętych zwierząt. Odstrzały są wykonywane w odpowiednich przedziałach czasowych, na przykład polowania na dziki mają miejsce od pierwszego stycznia do piętnastego lutego oraz od piętnastego maja do 31 grudnia. Tego typu odstrzał jest wcześniej zaplanowany, a jego niezwykle istotnym zadaniem jest wyeliminowanie z łowiska zwierzynę chorą, niedorozwiniętą albo kaleką, jak również zwierzynę, jakiej w danym okresie jest za dużo.

Dodatkowo, jego istotną rolą jest regulacja właściwego stosunku płci konkretnych zwierząt. Polowania są bardzo popularne na całym świecie, a w ostatnim czasie stało się to niejako hobby. Na przykład w Afryce są organizowane specjalne polowania, jakie kosztują bardzo dużo. Takie polowania w afryce jednak tylko wtedy mają sens, jak wszystko odbywa się zgodnie z prawem. To konieczne, ponieważ zdarzają się sytuacje, że odstrzał jest nielegalny, a najwięcej tracą na tym bardzo rzadkie gatunki. Jeżeli planujemy taki wyjazd, to powinniśmy pamiętać, ażeby wszystko odbywało się legalnie. Zgodnie z prawem łowieckim polowanie może się odbywać jedynie w zgodzie z uprzednio zatwierdzonym planem hodowlano-łowieckim. Polować więc można tylko na zwierzynę w danym okręgu łowieckim.

A jeżeli mamy w planach polować na innych terenach, to musimy posiadać specjalne pozwolenie od Ministra Rolnictwa. Polowanie generalnie jesteśmy w stanie podzielić ze względu na ilość osób, jakie biorą w nim udział. Mamy więc polowania indywidualne i zbiorowe. Łowy są różne, w zależności od terenu, na jakim się odbywają, są więc polowania polne a także wodne.

Nie zapominaj, że jesteśmy tu. Oczekujemy na Ciebie z kolejnymi wpisami, które są niebywale interesujące. Myślimy, że zachęcimy Cię do kliknięcia w ten link.

Nie można utożsamiać kłusownictwa z polowaniem, bo ci pierwsi dokonują odstrzału niezgodnie z prawem i w takiej sytuacji jak przyjdzie im na to ochota.