Co to jest borelioza i jakim sposobem się przed nią uchronić?

Letni czas wakacyjny to nie tylko i wyłącznie czas beztroskiej zabawy na łonie natury czy też długich spacerów w pięknych polskich parkach. W okresie letnim jesteśmy niestety w znacznie większym stopniu podatni na atak kleszczy. Jak może skończyć się kontakt z tym pasożytem a także jak efektywnie chronić się przed kleszczami – o tym dowiecie się w niniejszym artykule.

badanie kleszcza

Jednym z największych problemów jakie są w stanie nieść ze sobą ataki kleszczy jest borelioza – zakaźna choroba wywoływana przez bakterie Borrelia, jakie są przenoszone przede wszystkim przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Symptomy boreliozy są podobne do wielu innych chorób, co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ sporo osób lekceważy początkowe objawy tej przypadłości. Tymczasem borelioza może zaatakować niemal każdy narząd naszego organizmu – mózg, układ nerwowy, mięśnie czy też stawy a nawet serce. Warto zatem mieć na uwadze to czy na naszym ciele nie ma żadnych nieporządanych pasażerów “na gapę”. Dobrze jest wykonać właściwe badanie kleszcza jeśli znajdziemy kleszcza np. po spacerze w parku.

Żeby uzyskać nowe dane na prezentowane zagadnienie przenieś się tutaj (https://plock.centrumdemed.pl/ceny/), a na pewno nie poczujesz się zawiedziony Sprawdź to!

Gdy chcemy być pewni, iż nie zostaliśmy właśnie zarażeni boreliozą, to powinniśmy wykonać takie badanie w odpowiednich ośrodkach. Jeżeli mowa o temacie jakim jest borelioza testy, możemy wykonać w dowolnym Punkcie Pobrań. Trzeba mieć na uwadze, że wczesne działanie na jakie się zdecydujemy może uratować nam zdrowie stomatologia ursynów warszawa a wielu przypadkach również i życie. Wygląda to tak, ponieważ właściwie wcześnie przeprowadzona diagnostyka daje dużą szansę na wyleczenie i uniknięcie powikłań i kolejnych kłopotów wynikających z boreliozy.

Żeby uniknąć wszystkich nieprzyjemności do których może prowadzić na pozór nieszkodliwe ukąszenie kleszcza należy pamiętać o paru zasadach. Przede wszystkim trzeba zwrócić baczność na odpowiednie nakrycie ciała, kiedy wychodzimy na spacer np. do lasu. Kiedy zadbany o długi rękaw bluzy i spodnie oraz nakrycie głowy, kleszczowi będzie trudniej dostać się na nasze ciało. Kiedy już znajdziemy ”pasażera na gapę na własnym ciele, należy go odpowiednio usunąć oraz zdezynfekować powierzchnię skóry. Uwaga, należy to zrobić umiejętnie! I najważniejsze, dobrze jest poddać pasożyta badaniu, w ten sposób będziemy mieć pewność czy kleszcz, który nas zaatakował był nosicielem bakterii. Dobrze jest pamiętać o tych trzech aspektach a zmniejszymy ryzyko zarażenia się boreliozą.